Pracownia zduńsko-ceramiczna

Zespół

Nasza pracownia to grupa pasjonatów…

Maria Grzybek

Maria Grzybek

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Restauracji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Była stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2014/2015. Poza ceramiką, która jest jej pasją, zajmuje się też grafiką, animacją i malarstwem. Dużym osiągnięciem malarskim jest obraz przedstawiający św. Marcina – patrona kościoła w Kuczkowie. W 2012 roku brała udział w konkursie Pogranicza Kultur, w którym zajęła I miejsce. Jej pierwszą autorską wystawę można było zobaczyć w marcu 2014 roku w holu pleszewskiego kina Hel. Jest laureatką nagrody pleszewskiego starosty za uczestnictwo w kulturalnym życiu miasta oraz powiatu. Reprezentowała Pleszew w wojewódzkim finale plebiscytu Człowiek Roku 2014 i została nominowana do tego tytułu. Otrzymała także I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Zduny – miasto trzech kultur” oraz wyróżnienie Prezydenta Kalisza w projekcie „Malarstwo plenerowe – moje miasto” w ramach programu „Śladami przeszłości – 750-lecie lokacji Kalisza”. Jej prace były prezentowane w galeriach w Kaliszu, Zduńskiej Woli, Wrocławiu i teraz w Krakowie w Galerii Glasserium.

Jarosław Ciąder

Jarosław Ciąder (27)

Artysta, malarz, mistrz kaflarski, modelarz z czterdziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Były dyrektor Kaflarni Zduny. Maluje, tworzy cuda z ceramiki i prowadzi warsztaty dla dzieci. Posiada największą prywatną kolekcję zabytkowych kafli w Polsce.

Jarosław Włodarczyk

images

Ceramik, specjalista kaflarski z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Prowadzi pokazy procesu ręcznej produkcji kafli piecowych.

Maciej Burdzy

DSC08391

Zakochany w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza Zachodniego. W 2012 roku, wydał publikację  „Zamki, pałace i dwory ziemi szczecińskiej. Powiat policki”. Pod koniec 2013 roku, wydał publikację pt. ” Szczeciński styl  czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera”, przedstawiającą ofertę zapomnianej kaflarni. W 2014 roku, wydał publikację pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego” przedstawiającą historię, piece i kominki, zdunów i kominiarzy z omawianego terenu. Publikował swoje artykuły na łamach ogólnopolskich kwartalników: „Kominek”, „Świat Kominków”, „KominkiPro”, „Kominiarz Polski” oraz w „Dzienniku Stargardzkim”, w „Przedsiębiorcy Zachodniopomorskim” a także, w periodyku „Szczeciner”. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”. W 2014 roku, był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji:  „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz  „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku, zorganizował  I Ogólnopolski Zlot Zdunów. Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym Cechu Zdunów Polskich. Został nominowany i zdobył zaszczytne drugie miejsce w plebiscycie Człowiek Roku – Krotoszyn 2015. Jest członkiem Słowackiego Cechu Zdunów. Jest inicjatorem kampanii społecznej OCALMY KRAKOWSKIE PIECE. We wrześniu 2016 roku, we Wrocławiu,  zorganizował II Ogólnopolski Zlot Zdunów i konferencję “Garncarz z błota narobi złota”. W lipcu 2017 roku wydał publikację pt. “Krótka historia krakowskich zdunów”.