Pracownia zduńsko-ceramiczna

O pracowni zduńsko-ceramicznej

Z formalnego punktu widzenia, jesteśmy najmłodszą kaflarnią w Polsce. Jednakże, nasza działalność i produkcja oparta na doświadczonym zespole pasjonatów,  nawiązuje do najstarszej polskiej kaflarni, powstałej w Zdunach w 1858 roku. Funkcjonujemy w ramach Fundacji Monumenta Poloniae.

Jesteśmy jedyną manufakturą w Polsce, z tak bogatą ofertą handlową, w której powstają tradycyjne szamotowe kafle, wykonane ręcznie, metodą odciskania w formie. Korzystamy z dawnych wzorów oraz z indywidualnie zaprojektowanych kafli, wykańczanych artystycznymi szkliwami.

Jak mawiają starzy zduni, nasze kafle są produkowane, a nie „klonowane” seryjnie. Nasze produkty nie są najtańsze, bowiem każdy kafel powstaje w wyniku żmudnego procesu ręcznej obróbki gliny – hand made.

Nie produkujemy kafli „odlewanych”, które posiadają niższe parametry akumulacji ciepła a każdy kafel „żyje”, co uważamy za zaletę, mimo drobnych niedoskonałości. Kafle są szkliwione ręcznie i świadomie unikamy szkliwienia pistoletem, żeby zachować długowieczną tradycję kaflarską.

cf