Pracownia zduńsko-ceramiczna

Kim jesteśmy?

Z formalnego punktu widzenia, jesteśmy najmłodszą kaflarnią w Polsce. Jednakże, nasza działalność i produkcja oparta na doświadczonym zespole profesjonalistów,  nawiązuje do najstarszej polskiej kaflarni, powstałej w Zdunach w 1858 roku. Funkcjonujemy w ramach Fundacji Monumenta Poloniae. Produkujemy kafle, z których zbudowane urządzenie grzewcze, wprowadzają do domów klimat, opisany przez Wita Szostaka, w powieści „Poszarpane granie”:

Bo widzisz, synuś, piec to jakby dusza całego domu, całej chałupy. Stawia się go, jak chałupa już gotowa. Podobnie jak w skrzypeczkach, gdzie też na sam koniec duszę skrzaty ustawiają. I nie cieśle piece robią, ale zduni, wędrujący podobnie jak skrzaty i równie mało gadatliwi. Od pieca ciepło na izbę idzie, tak samo, jak u człeka. Kiedy dusza w nim siedzi, to z nią i życie, i ciepło. A kiedy uleci, to życia nie ma i chłód wieczny nadchodzi. I podobnie jest z domem. Dlatego nie można ognia zagasić, bo się dom wyziębi. I mało wiele roków przeminie, jak opuszczony i wyziębiony gnić zacznie, podobnie jak trup w ziemi. Dlatego piec jest najważniejszy z całego domu, bo bez niego to by nie chałupa, lecz ledwie nędzna szopa była.”

Widzisz, jest w piecu dusza, tchnienie i życie. I jest też muzyka. Jak wieczorem siądziesz w cichości przy stole, a w palenisku ogień strzela, to już jest muzyka. I w rytm strzela i cicho swoją melodię śpiewa. Czasem zasyczy, czasem głośniej huknie. To prawdziwa muzyka jest, najdawniejsza. A cienie w żółtym świetle, co się zza drzwiczek dobywa, tańczą w jej rytm po ścianach. Nieraz to widziałeś, więc dłużej gadać nie muszę. Ale jest w tej muzyce nie tylko piękno, ale też i opowieść. Bo z piecowej muzyki wiele się możesz nauczyć i wiele wywiedzieć. Dlatego słuchaj jej pilnie, synuś, nie zaniedbuj tej muzyki, jak się w nowym domu pojawisz. Ogień powie ci, jaka jest pogoda, czy deszcz idzie, czy burza, czy wicher dym z powrotem do komina wtłacza. Szczapy od razu opowiedzą ci, czy lichutkie są, czy hrube. Ich syczenie zdradzi ci, czy gazda na zduna żałował, czy też rzetelny piec wystawił. I o ptakach się dowiesz, co gniazda na kominach wiją. A wiesz przecież, że bociany, na ten przykład, nigdy gniazda na dachu u złego człeka nie założą. A do tej całej muzyki dołączają się głosy z blachy. Inaczej woda wrze, a inaczej polewka. Wszystko to z muzyki piecowej płynie, trzeba jedynie dobrze się wsłuchać.”

Jesteśmy jedyną manufakturą w Polsce, z tak bogatą ofertą handlową, w której powstają tradycyjne szamotowe kafle, wykonane ręcznie, metodą odciskania w formie. Jak mawiają starzy zduni, nasze kafle są produkowane, a nie „klonowane” seryjnie. Nasze produkty nie są najtańsze, bowiem każdy kafel powstaje w wyniku żmudnego procesu ręcznej obróbki gliny – hand made.  Nie produkujemy kafli „odlewanych”, które posiadają niższe parametry akumulacji ciepła a każdy kafel „żyje”, co uważamy za zaletę, mimo drobnych niedoskonałości. Kafle są szkliwione ręcznie i świadomie unikamy szkliwienia pistoletem, żeby zachować długowieczną tradycję kaflarską.

Oprócz kafli piecowych i kominkowych, w naszej ofercie znajdziecie Państwo piece kuchenne wolnostojące oraz galanterię ceramiczną, którą można zamówić u nas lub zakupić na jarmarkach i kiermaszach. Ponadto, zajmujemy się profesjonalną renowacją kafli, pieców i ceramikiWe współpracy z doświadczonym rzemieślnikami, na terenie całego kraju, świadczymy profesjonalne usługi zduńskie. W ramach działalności naszej fundacji, jesteśmy organizatorem różnych wydarzeń oraz profesjonalnych warsztatów ceramicznych i zduńskich. Prowadzimy Zduńską Izbę Muzealną w Zdunach oraz portal Zduńskie Opowieści. Niekiedy znajdziemy się w mediach, innym razem nasze starania zostają sfilmowaneZapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pieczę nad całością działalności, sprawuje Maciej Burdzy.

z

Administratorem PRACOWNI jest: Fundacja Ochrony Zabytków MONUMENTA POLONIAE
ul. Jana Kazimierza 19/d,  70-621 Szczecin
KRS 0000431972, NIP 8513165012, REGON 321270047

logo monum